HZ.MUHAMMED (SAV)

Sevgililer Sevgilisi Gul Muhammed'imizden Ayrilali gun oldu...
Kavusmamiz ise bir an meselesi...

MUMINKARDES.COM » Güllerin Efendisine » Efendimiz Hz. Muhammed'in Hayatından Kesitler
Doğru konuş, sözünde dur!”
Kullanıcı Adı
Parola
Kayıt S.S.S. Üye Listesi Bugünkü Mesajlar Arama

Başlığı Yazdır

Doğru konuş, sözünde dur!”
by: muminkardes, 13-01-2012 09:18 ÖS (#1)

"Doğru konuş, sözünde dur!"

Resulullah Efendimiz, Muâz bin Cebel"e bir nasihatında buyurdu ki: "Ey Muâz! Sana Allah"dan korkmayı, O"na sığınmayı, doğru konuşmayı, verdiğin sözde durmayı, herkese selâm vermeyi, güzel amel ve işlerde bulunmayı, öksüze merhamet etmeyi, tatlı sözlü olmayı, Kur"ân-ı kerîmi okuyup anlamayı, ahireti sevmeyi, ahiret hesabının korkusunu taşımayı ve herkese şefkat kanatlarını germeği tavsiye eder; hikmet sahiplerine kötü söz söylemekten, doğruyu yalanlamaktan, günahkâra itâatten, âdil hükümdara isyandan ve yeryüzünde bozgunculuk yapmaktan seni nehyederim, (sakındırırım.) Her yerde Allahü teâlâyı zikretmeyi ve her günahın peşinden tövbe etmeyi tavsiye ederim. Gizli günah işlediğin zaman gizli, âşikâre günah işlediğin zaman âşikâre tövbe edersin."

Hz. Muâz, Peygamberimizden tekrar nasihât istediğinde: "Allah"ı görür gibi ibâdet et ve kendini ölmüş gibi bil! İstersen bütün bunları içine lan daha mühimini bildireyim: Dilini tut?" buyurdu.

Ebû İdris el-Havlânî, Hz. Muâz bin Cebel"e: "Seni Allah için seviyorum" dediğinde, Muâz bin Cebel: "Sana müjdeler olsun! Ben Resûl-i Ekrem"in şöyle buyurduğunu işittim: "Kıyamet günü arşın etrafında, bir takım insanlar için kürsüler kurulacaktır. Bunların yüzleri ayın ondördü gibi parlayacaktır. İnsanlar feryad ederekn onlar korkmazlar. Korku ve kederleri olmayan kimseler, Allah"ın gerçek dostlarıdır" buyurdu. Peygamberimize bunların kim olduğu sorulunca: "Onlar Allah için birbirlerini seven kimselerdir." Buyurdu.

Peygamberimiz Hz. Muâz"a: "Yâ Muâz! Ben seni severim. Bunun için her namazdan sonra şu duâyı terk etme! Buyurdu ve duâyı okudu: "Allahümme e"ınnî alâ zikrike ve şükrike ve husni ibadetike." Yâni, "Allahım! Ancak seni anmak, sana şükretmek ve güzelce ibadet etmek için bana yardım et."

"Ey Allah"ım! Seni sevmeyi ve seni seveni sevmeyi ve senin sevgine beni yaklaştıracak şeyi sevmeyi bana nasib et ve senin sevgini (sıcak ve harâketli günde) soğuk suyu sevmekten bana daha sevimli kıl!"

gul gull

Şu an yaptığınız hiçbir iş,
Kılınmayı bekleyen vakit namazından
daha önemli değildir!!
----------------------------------------------
Her Hakkım Saklıdır®
|l|lllll|lll||ll||lll
²¹°¹³²¹³ °¹²¹³¹³
Kullanıcı Avatarı
muminkardes

Süper Yönetici

Katılım Tarihi: 24.01.11

Seçenekler
Atlanilacak Forum:
Forum powered by fusionBoard
Bu Başlığı Paylaş
URL:
BB Kodu:
HTML:
Gelişmiş Forum Başlıkları Bulutu
efendimizin konuşma şekli, EFENDİMİZİN VÜCUT ÖLÇÜLERİ, FAHR-I ALEM'İN(sav)HAYAT KRONOLOJİSİ, hendek savaşında ordaya verılen ziyafet(1kişilik), YA RASULULLAH, Her Sabah Okunacak Dua:, The Stairway of the Muhammed, cennete girmek isterseniz...!!!!, bela ve musibetler, efendimiz (s.a.v) den yemek adabı, Dağ ve Taşlarla İlgili Mucizeler, PEYGAMBERİMİZ (SAV)'İN DUALARI, ÜMMÜ SELEME (r.a), bayram sabahı ALLAH CC işini yapıp ikmal, Efendimiz gülümserken..., Kuran'da Peygamber Efendimizin güzel ahlakı, Peygamber Efendimiz İlk Evliliğini Kaç Yaşında Yapmıştır, PEYGAMBER EFENDİMİZN AKRABALARINI İSLAMA DAVETİ..., Hz. Muhammed'in Gençlik Hayatı, efendimizin güzel huylarından bazıları, beni nasıl seviyorsun?, O Söz Sultanı İdi, RESULULLAH EFENDİMİZİN (SA.V)MÜBAREK İSİM, BİTMEYEN AŞK, Her Akşam Okunacak Dua:, PEYGAMBERİMİZİN FAKİR VE KİMSESİZLERE MERHAMETİ, davranış, PEYGAMBERİMİZ (SAV)'İN TÜM İNSANLIĞA ÖRNEK ADALETİ, http://mp3quran.ch.vu/, Hz Muhammedin Hayatı Çizgi Film
Security System 1.8.6 © 2006-2008 by BS-Fusion Deutschland
1212 Saldırı, Engelleme(ler)
Sayfa oluşturulma süresi: 0.07 saniye 1,765,228 Tekil Ziyaretçi
   | Üye OL! Şifremi Unuttum?
MUMINKARDES.NET | MUMINKARDES.TK| ORUZ.NL| MAHZEMIN| AUTO-ISRA| sizin siteniz| sizin siteniz| sizin siteniz| sizin siteniz| sizin siteniz