HZ.MUHAMMED (SAV)

Sevgililer Sevgilisi Gul Muhammed'imizden Ayrilali gun oldu...
Kavusmamiz ise bir an meselesi...

MUMINKARDES.COM » Güllerin Efendisine » Efendimiz Hz. Muhammed'in Hadis-i Şerifleri
KURTULUŞ KAPISI
Kullanıcı Adı
Parola
Kayıt S.S.S. Üye Listesi Bugünkü Mesajlar Arama

Başlığı Yazdır

  KURTULUŞ KAPISI
by: muminkardes, 04-01-2012 08:54 ÖS (#1)

Mutluluk hic de zor elde edilen bir faktor degildir;

Yeter ki insanlar bir kul olduklarini, bir yaratik olduklarini, Yaraticinin kendileri icin tayin ettigi hedefi yakalamakla vazifeli oldugunu, bununsa mutluluk oldugunu idrak etmeleri mumkun olsun. Eger hal boyleyse o zaman kanunu koymak lazim. Kanun ne? Allah kainati yaratan, bizi de yaratandir.

Allah bizden sadece mutlu olmamizi istiyor. Kanunlarini buna gore duzenlemis. Diyor ki: "Ben insani hanif fitratiyla yarattim."

30/RUM-29: Belittebeallezine zalemu ehvaehum bi gayri ilm(ilmin), fe men yehdi men adallAllah(adallAllahu), ve ma lehum min nasirin(nasirine).
Evet; zalimler, hicbir ilme sahip olmadan hevalarina (nefslerinin arzularina) tabi oldular. Allahin dalalete biraktigini kim hidayete erdirebilir. Onlar icin bir yardimci yoktur.

30/RUM-30: Fe ekim vecheke lid dini hanifa(hanifen), fitratAllahilleti fataren nase aleyha, la tebdile li halkillah(halkillahi), zaliked dinul kayyim(kayyimu), ve lakinne ekseren nasi la yalemun(yalemune).
Hanif olarak kendini dine ikame et, Allahin hanif fitratiyla ki; Allah, insanlari hanif fitratiyla yaratmistir. Allahin yaratmasinda degisme olmaz. Kayyim olan (kaim olacak, ezelden ebede kadar yasayacak) din budur. Fakat insanlarin cogu bilmez.

30/RUM-31: Munibine ileyhi vettekuhu ve ekumus sala ve ek minel musrikin
O'na (Allah'a) d?Allah'a ulas) ve O'na (Allah'a karsi) takva sahibi ol ve namaz kil ve musriklerden olma.

Yani Adem (A.S)'dan baslayan insan hayatinin sahibi kilinan insandir ve sadece bir tek din insana verilmistir: Hanif dini. Ve insanin vucudu da nefsiyle, ruhuyla, fizik v�la sadece o tek dini yasamak icin dizayn edilmistir.

Hanif fitratiyla yaratilan insanlar hanif dinini, sadece hanif dinini yasayabilecek olan ozelliklerle yaratilmislardir ve ne din degisecektir, ne de insanin o dini. Sadece o dini yasamaya molan yapisi degisecektir. Oyleyse b� bir dizaynda, hersey acik degil mi? Sadece hanif dinini yaratmis.

Peygamber Efendimiz (SAV)'e de diyor ki: "Kendini hanif olarak vechini dine ikame et. Hanif dinine ki; Biz biz insanlari o dini yasayabilecek olan hanif fitratiyla yarattik." Baska bir ayet-i kerimesinde Allahu Teala diyor ki: "Sana Hazreti Ibrahim'in hanif dinini yasa diye vahyettik, hanif ol diye vahyettik."

3 temel esasa dayanir hanif dini:

1- Tek Allah'a inanmak,
2- Allah'in etrafinda tek bir cemaat olusturmak,
3- Allah'a teslim olmak.

iste bu kadar. Ruhunuzu, vechinizi, nefsinizi ve iradenizi Allah'a teslim etmek. Mutlulugun temelini teskil eder. Tek Allah'a inanmak, tek bir cemaat olusturmak ve bu minval �yasamak. Allah'a teslim olmak icin yasamak. iste bu temel fakt�anif dininin, Arapca adiyla Islam dininin temelini teskil eder.
 
Şu an yaptığınız hiçbir iş,
Kılınmayı bekleyen vakit namazından
daha önemli değildir!!
----------------------------------------------
Her Hakkım Saklıdır®
|l|lllll|lll||ll||lll
²¹°¹³²¹³ °¹²¹³¹³
Kullanıcı Avatarı
muminkardes

Süper Yönetici

Mesaj Sayısı: 435
Katılım Tarihi: 24.01.11

Seçenekler
Atlanilacak Forum:
Forum powered by fusionBoard
Bu Başlığı Paylaş
URL:
BB Kodu:
HTML:
Gelişmiş Forum Başlıkları Bulutu
Peygamberimiz (sav) müminlerle istişare ederdi, Hz Muhammedin Peygamber Oluşu, Peygamber efendimizle bayramlaşmayı unutmayalım.., Hz. Peygamber (S.A.V.) Hayatından Kısa No, Hicret Kaç Yılında Gerçekleşmiştir, SEVDİM SENİ, Seyyidü istiğfar duâsı, Hz.Muhammed'in Doğumu ve Çocukluk Hayatı, peygamberimiz den gülümseme, AHLAK SAHASINDA BÜYÜK İNKILAP, Evden Çıkış Giriş, PEYGAMBERİMİZİN AHLAKÎ ÖZELLİKLERİ, HZ. MUHAMMED ( SAV) İN HAYATI (KRONOLOJİ), bela ve musibetler, YAKINLARININ DİLİNDEN PEYGAMBERİMİZİN AHLÂKI, Peygamberimizin Mucizelerinden Bir Kısmı, Peygamberimiz (sav)'in tüm alemlere örnek olan tev, Peygamber Efendimiz (sav) kaç yaşında peygamber oldu ve ne kadar süre, Vedâ Hutbesi, ADI GÜZEL KENDİ GÜZEL MUHAMMED, efendimizin gelecege dair verdigi haberle, Aşkın adı Sensin.., Uhud, kuranda geçen yüce peygamberlerin hal tercümeleri, PEYGAMBER EFENDİMİZ NİÇİN ÇOK HANIMLA EVLENMİŞTİR, SEVGİ GAZELİ, Gelecekle İlgili Mucizeler, CAN AHMEDİM, PEYGAMBERİMİZİN HAYASI, PEYGAMBERİMİZİN ŞEFAATI HAKKINDA BİRKAÇ HADİS-İ ŞERİF
Security System 1.8.6 © 2006-2008 by BS-Fusion Deutschland
1366 Saldırı, Engelleme(ler)
Sayfa oluşturulma süresi: 0.09 saniye 1,784,960 Tekil Ziyaretçi
   | Üye OL! Şifremi Unuttum?
MUMINKARDES.NET | MUMINKARDES.TK| ORUZ.NL| MAHZEMIN| AUTO-ISRA| sizin siteniz| sizin siteniz| sizin siteniz| sizin siteniz| sizin siteniz