HZ.MUHAMMED (SAV)

Sevgililer Sevgilisi Gul Muhammed'imizden Ayrilali gun oldu...
Kavusmamiz ise bir an meselesi...

MUMINKARDES.COM » Güllerin Efendisine » Efendimiz Hz. Muhammed'in Hayatı
Resûlullah'ın Son Ziyaretleri
Kullanıcı Adı
Parola
Kayıt S.S.S. Üye Listesi Bugünkü Mesajlar Arama

Başlığı Yazdır

  Resûlullah'ın Son Ziyaretleri
by: muminkardes, 05-05-2011 09:13 ÖS (#1)

Resûlullah'ın Son Ziyaretleri

Fahr-i Âlem Efendimizin, bu fani dünyayı terk edeceği an, günbegün, saat­besaat yaklaşıyordu.

Bir gece yarısı, ansızın hâne-i saadetinden çıktı. Hz. Âişe validemiz, "Yâ Re­sû­lal­lah, nereye gidiyorsunuz?" diye sordu.

Resûl-i Ekrem, "Bâkî Kabristanı"nda medfun bulunan eh­lim için istiğfar et­mek üzere emir aldım; oraya gidiyorum"[1]diye cevap verdi.

Yanında azatlı kölelerinden Ebû Râfi ve Ebû Müveyhib vardı. Bâkî Kabris­tanı"nda kabirler arasında uzun müddet durarak dua ve istiğfarda bulundu. Sonra Ebû Müveyhib"e dönerek yakında ebedî âleme gideceğini, Bâkî-i Ha­kikî"nin cemâliyle müşerref olacağını şöylece ifade buyurdu:

"Ey Ebû Müveyhib! Dünya hazinelerinin anahtarları ile ahiret nimetlerini seçme hususunda serbest bırakıldım; ben de ahiret nimetlerini tercih ettim!"[2]

Bu sözleri duyan Ebû Müveyhib"in birden nutku tutuldu. Yalnız gözü değil, bütün duyguları, ruhu, kalbi bir anda ağlamaya başladı.

Bu manalı ziyaretten sonra Resûl-i Kibriya, hâne-i saadetine geri döndü.

Uhud Şehitlerini Ziyaret
Uhud şehitleri için de dua ve istiğfarda bulunması, Efendimize emredil­mişti. Bu sebeple, bir gün Uhud"a gitti. Orada şehit olan en güzide sahabeleri için uzun uzun dua etti.

Oradan döner dönmez, Mescid-i Saadet"e vardı. Minbere çıktı. Müslüman­lara hitaben, "Ben, sizin Kevser Havuzu"na ilk kavuşanınız ve sizi ilk karşıla­yanınız olacağım" buyurduktan sonra sözlerine şöyle devam etti:

"Ben, sizin hakkınızda, benden sonra müşrikliğe dönersiniz diye korkmu­yorum; fakat ben, sizin hakkınızda, dünyaya kapılır, onun için birbirinizi kıs­kanır, birbirinizi öldürürsünüz ve bunun neticesi olarak sizden öncekilerin yok olup gittikleri gibi siz de yok olup gidersiniz, diye korkuyorum!"[3]

Hz. Meymûne"nin Evinde
Resûl-i Ekrem Efendimiz, âdetleri gereği Hz. Meymû­ne"nin evinde bulunu­yorlardı. Hasta olmasına rağmen ai­le­lerinin hakkına son derece riayet edi­yordu. Burada Efen­dimizin ateşi birden yükseldi. Davet ettiği bütün ha­nımları, etrafında mahzun ve kederli duruyorlardı.

"Yarın hanginizin evine gideyim?" diye sordu.

Bu sualini birkaç kere tekrarladı. Hiçbir hanımından cevap gelmedi.

Bu soruyu sormasındaki maksadı, hastalık günlerini Hz. Âişe validemizin evinde geçirmeyi arzu etmiş olmasındandı.

Peygamber Efendimizin bu arzusunu, Ezvac-ı Tâhirat, ferasetleriyle anla­ma­da gecikmediler; ittifakla, Hz. Âişe validemizin evinde kalmasını uygun gör­düler.

Bunun üzerine, Peygamber Efendimiz, Hz. Meymû­ne"nin evinden çıkarak, bir eli Hz. Ali"nin, diğer eli Hz. Ab­bas"ın omuzunda, onların yardımıyla Hz. Âişe validemi­zin evine geldi.[4]


______________________________________

[1]Ahmed İbn Hanbel, a.g.e., c. 6, s. 71.
[2]İbn Hişam, a.g.e., c. 4, s. 292; İbn Sa"d, a.g.e., c. 2, s. 204; Ahmed İbn Hanbel, a.g.e., c. 3, s. 489.
[3]İbn Sa"d, a.g.e., c. 2, s. 205; Ahmed İbn Hanbel, a.g.e., c. 4, s. Müslim, Sahih, c. 4, s. 1796.
[4]İbn Sa"d, a.g.e., c. 2, s. 232.

Yazar:
Salih Suruç
 
Şu an yaptığınız hiçbir iş,
Kılınmayı bekleyen vakit namazından
daha önemli değildir!!
----------------------------------------------
Her Hakkım Saklıdır®
|l|lllll|lll||ll||lll
²¹°¹³²¹³ °¹²¹³¹³
Kullanıcı Avatarı
muminkardes

Süper Yönetici

Mesaj Sayısı: 435
Katılım Tarihi: 24.01.11

Seçenekler
Atlanilacak Forum:
Forum powered by fusionBoard
Bu Başlığı Paylaş
URL:
BB Kodu:
HTML:
Gelişmiş Forum Başlıkları Bulutu
Kuran'da Peygamber Efendimizin güzel ahlakı, HZ.PEYGAMBERİMİZ(S.A.V) BUYURUYORKİ:, Ellerimiz elinizdedir Efendim..., MEDİNEYİ AGLATAN EZAN (mutlaka okuyun), hayvanların dilinden anlardı, Hz. ÂİŞE (r.a.)(peygamber efendimizn hanımları 3), Allah Resulü'nden(sav) kıyamet alametleri.okuyunuz, En Sevgiliye Selam Olsun Günler Senin, ZEMA KIZI SEVDE (r.a), Peygamberimizin Müslümanlarla Helalleşmesi, Onun Sözü Her Zaman Taze İdi, Her Sabah Okunacak Dua:, Salavat-ı Fetih, Hz. Muhammed'in Gençlik Hayatı, efendimizden şaka, ÖLÜMÜ SEVMİYORUM" DİYENE PEYGAMBERİN CEVABI, Allah Katında En Makbul İnsan Kimdir?, 6Dilde Peygamberimizi anlatan şiir Sultanım Benim, Sultanım Benim, efendimizin saç sakal bakımı, Sen yoktun..., Resulullah'ın Sünnetini İhya Etme Hakkında, efendimizin konuşma şekli, cennete girmek isterseniz...!!!!, Uhud, Efendim,sana sesleniyorum ötelerden..., Efendimiz (s.a.v)'in Dua Günlüğü, Efendimizin (s.a.v) isimleri, kutlu doğum haftaları, İSRA VE Mİ'RÂC MU'CİZESİ
Security System 1.8.6 © 2006-2008 by BS-Fusion Deutschland
1372 Saldırı, Engelleme(ler)
Sayfa oluşturulma süresi: 0.15 saniye 1,785,402 Tekil Ziyaretçi
   | Üye OL! Şifremi Unuttum?
MUMINKARDES.NET | MUMINKARDES.TK| ORUZ.NL| MAHZEMIN| AUTO-ISRA| sizin siteniz| sizin siteniz| sizin siteniz| sizin siteniz| sizin siteniz