HZ.MUHAMMED (SAV)

Sevgililer Sevgilisi Gul Muhammed'imizden Ayrilali gun oldu...
Kavusmamiz ise bir an meselesi...

MUMINKARDES.COM » Güllerin Efendisine » Efendimiz Hz. Muhammed'in Mucizeleri
hayvanların dilinden anlardı
Kullanıcı Adı
Parola
Kayıt S.S.S. Üye Listesi Bugünkü Mesajlar Arama

Başlığı Yazdır

  hayvanların dilinden anlardı
by: muminkardes, 10-02-2011 08:22 ÖS (#1)

hayvanların dilinden anlardı

Alemlere rahmet olarak gönderilen ve bir merhamet denizi olan Sevgili Peygamberimizin şefkat ve merhameti sadece insanlara mahsus değildi. Hayvanları da kapsıyordu. Çünkü, onlar da can ve ruh taşıyordu. Peygamberimiz, Cahiliye Araplarının bu konudaki çirkin âdetlerini de kökünden kazıdı. Hayvanların da merhamete muhtaç olduklarını öğretti.
Araplar, hayvanlara çok kötü ve merhametsizce hareket ederlerdi. Canlı hayvanları ok atışlarında hedef dikerler, kendi hayvanlarını diğerlerinden ayırmak için kulak ve kuyruklarını keserler, hatta dağlarlardı. Çölde acıktıkları zaman canlı devenin hörgücünü yarıp bir parça yağ çıkararak pişirip yerler, susadıkları zaman da hayvanın damarını keser, bir miktar kan alırlar, tekrar dikerlerdi.

Hayvanların dilinden anlardı
Peygamberimiz bütün bu alışkanlıklardan onları vazgeçirdi. Hayvana bir işaret konulsa bile, en az acıyacak yere konulmasını tavsiye etti. Peygamberimiz hayvanlara fazla yük vurulduğunu, aç ve susuz bırakıldıklarını veya bünye ve yaratılışlarına aykırı bir işte kullanıldıklarını görünce, bunu yapmamalarını söylerdi.
Peygamberimiz insanlarla konuştuğu gibi, aynı şekilde hayvanların dilini de anlardı. Onlarla konuşur, dertlerini ve şikâyetlerini dinlerdi. Çünkü hayvanlar Peygamberimizi tanırlardı.
Temim ed-Dârî anlatıyor:

Ey deve sakin ol!
"Peygamberimizle birlikte oturuyorduk. O sırada bir deve koşarak geldi. Peygamberimize yaklaştı. Başı ucunda durdu. Bunu gören Peygamberimiz: "Ey deve sakin ol. Doğru söyle, doğru söylersen senin yararınadır, yalan söylersen zararına olur. Hem de Allah bize sığınanı güvende kıldı, artık sen güven altındasın. Bize sığınan mahrum kalmaz' buyurdu.

Bu deve ne diyor?
"Biz, 'Yâ ResulAllah, bu deve ne diyor?' dedik. "Sahipleri onu kesip etini yemek istemişler. O da kaçmış, Peygamberinize sığındı' buyurdu. "Biz bunları konuşurken devenin sahipleri koşarak geldiler. Deve onları görünce tekrar Peygamberimizin yanına sokuldu. Korunmasını istedi. Bunun üzerine adamlar: "Yâ ResulAllah, bu bizim devemizdir. Üç gün önce kaçtı. Onu arıyorduk. Sonunda yanınızda bulduk' dediler.

Mükafatı bu mudur?
"Peygamberimiz: 'Ama o sizden çok fena şikâyet ediyor' deyince: "Ne diyor, yâ ResulAllah?' diye sordular. "O yanınızda güven içinde büyümüş, gelişmiş. Üzerinde yıllar boyu yaz aylarında otlu ağaçlı ülkelere, kış aylarında sıcak memleketlere yük taşımışsınız. Büyüdükten sonra ondan yavru almak istemişsiniz. Allah ondan size bir sürü deve nasip etmiş. Bolluk senesi gelince onu kesip etini yemek istediniz değil mi?'
"Doğru yâ ResulAllah. VAllahi böyle oldu' dediler. "Peygamberimiz: "Sahiplerine bu şekilde güzelce hizmet verenin mükâfatı bu mudur?' deyince; "Yâ ResulAllah, onu gerçekten kesmeyeceğiz' dediler.
Serbestsin, sana kimse dokunamaz
"Peygamberimiz, 'Yalan söylediniz. O size sığındı, yardım istedi, kabul etmediniz. Ben ise sizden daha merhametliyim. Allah münafıkların kalbinden merhameti çıkarmış, mü'minlerin kalbine koymuştur' buyurdu ve deveyi onlardan yüz dirheme satın aldı, sonra da deveye döndü: "Ey deve, haydi git, Allah rızası için serbestsin, sana kimse dokunamaz' buyurdu.
"Deve, Peygamberimizin başının üzerine eğildi ve dua eder gibi yaptı. Peygamberimiz de; "mîn' dedi. "Deve tekrar dua etti. Peygamberimiz yine: "mîn' dedi. "Sonra tekrar dua etti. Peygamberimiz yine: "mîn' dedi. "Dördüncü kez dua edince Peygamberimiz ağladı. "Yâ ResulAllah, bu deve ne diyor?' diye sorduk.

Devenin son isteği
"Peygamberimiz şöyle buyurdu: "Ey Peygamber, Allah İslâm"dan ve Kur'ân'dan size hayırlar versin' dedi. 'min' dedim. "Sonra 'Siz beni rahat ve huzura kavuşturduğunuz gibi, Allah da kıyamet gününde ümmetini korkudan kurtarsın, rahat ve huzura kavuştursun' dedi. 'mîn' dedim. "Daha sonra, 'Allah ümmetinin kanını düşmanlarından korusun' dedi, 'mîn' dedim. "Daha sonra da, 'Allah ümmetinin helak oluşunu aralarında fitne fesat çıkararak birbirine silah çekmede kılmasın' deyince ağladım. Çünkü ilk isteklerini ben de Allah'tan istedim, Allah isteklerimi kabul etti, onları bana verdi. Son istediğini ise vermedi. Cebrail, Allah'tan ümmetimin birbirlerine silâh çekerek helak olacağı haberini getirdi. Olacakları kalem böyle yazmış. Allah'ın takdiri değişmez."


 
Şu an yaptığınız hiçbir iş,
Kılınmayı bekleyen vakit namazından
daha önemli değildir!!
----------------------------------------------
Her Hakkım Saklıdır®
|l|lllll|lll||ll||lll
²¹°¹³²¹³ °¹²¹³¹³
Kullanıcı Avatarı
muminkardes

Süper Yönetici

Mesaj Sayısı: 435
Katılım Tarihi: 24.01.11

Seçenekler
Atlanilacak Forum:
Forum powered by fusionBoard
Bu Başlığı Paylaş
URL:
BB Kodu:
HTML:
Gelişmiş Forum Başlıkları Bulutu
D. Ali Erzincanlı - Kırk Yaşındasın, davranış, Gül kokuna hasretiz  , her kim bu duayı ezandan sonra okursa, Hz. HADİCE, HATİCE (r.a), efendimizin saç sakal bakımı, Peygamber Efendimizin Günlük Hayata Ait Sünnetleri, EFENDİMİZİN MÜBAREK SÖZLERİ, Hz Muhammedin Peygamber Oluşu, hayvanların dilinden anlardı, Efendimiz (s.a.v)'in Dua Günlüğü, The Stairway of the Muhammed, Salât-ı Tefriciye, YÂ RESULÂLLAH, Peygamber Efendimize En Güzel Salavatı Şerifeler, efendimizin konuşma şekli, HZ.MUHAMMED(S.A.V) İSMİNİN ÖNEMİ, AHMED MUHAMMED MUSTAFA, Hz.Muhammed in MİLADİ doğum ve ölüm tarih nedir ?, beni nasıl seviyorsun?, hergün okunacak dualar, hz. Ali şöyle demiştir:, RESULULLAH EFENDİMİZİN (SA.V)MÜBAREK İSİM, HAFSA BİNTİ ÖMER İBN el-HATTAB (r.a)(hanımları 4), SEVGİLİLER SEVGİLİSİSİN MUHAMMED, kur-an aşkı ve rasullullah aşkı, SEN YOKTUN, www.gulmuhammedim.org, Sultanım Benim, efendimize yazılmış mektuplar
Security System 1.8.6 © 2006-2008 by BS-Fusion Deutschland
1366 Saldırı, Engelleme(ler)
Sayfa oluşturulma süresi: 0.13 saniye 1,785,007 Tekil Ziyaretçi
   | Üye OL! Şifremi Unuttum?
MUMINKARDES.NET | MUMINKARDES.TK| ORUZ.NL| MAHZEMIN| AUTO-ISRA| sizin siteniz| sizin siteniz| sizin siteniz| sizin siteniz| sizin siteniz