HZ MUHAMMED (sav)
HZ.MUHAMMED.SAV
En Son İncelemeler
· Kadın Erkek Eşitliği
· Hz. Aişe Validemizin...
· MUHARREM AYI VE AŞUR...
· DOĞRULUK ve DÜRÜSTLÜK
· BENCİLLİK ve FEDAKARLIK
· ŞEVVAL AYI ORUCU
· Namaz dinin direğidir
· Gece Yürüyüşü
· efendimiz hz.Muhamme...
· bunları biliyormuydunuz
GÜNÜN AYETI

GUNUN DUASI

GUNUN HADISI

Gazete Abonelik
HZ.MUHAMMED (SAV)

Sevgililer Sevgilisi Gul Muhammed'imizden Ayrilali gun oldu...
Kavusmamiz ise bir an meselesi...

MUHARREM AYI VE AŞURE GÜNÜ
MUHARREM AYI VE AŞURE GÜNÜ

Muhterem Müminler!
Rasululah (sav)’ın “Allah'ın Ayı" olarak nitelediği muharrem ayına girmiş bulunuyoruz. Muharrem hicri yılın ilk ayıdır. Bu ayda yapılacak olan nâfile ibadetlerin başında Aşure orucu gelmektedir.
Aşure gününü kutlama geleneğinin tarihi çok eskilere dayanır. Hz. İbrahim’e, Hz. Nuh’a ve hatta Hz. Adem’e kadar gittiği rivayet edilir. Bu itibarla aşure günü tarih boyunca çeşitli milletlerce dînî gün olarak kutlana gelmiştir.
Hz. Aişe Validemizin rivayet ettiğine göre, İslâmiyetten önce de Hz. İbrahim’den kalma bir gelenek olarak, bazı Araplar Aşure orucunu tutmaktaydı. Peygamberimiz de bu günü oruçlu geçirirdi. Medine-i Münevvere’ye hicret ettikten sonra bu oruca devam etmiş, tutulmasını da tavsiye etmiştir. Ancak Yahudiler de aynı gün oruç tuttuklarından, onlara benzememek için, bu orucun, bir gün öncesi veya bir gün sonrasıyla tutulmasını istemiştir. Peygamberimiz bir hadisinde şöyle buyurmuştur: "Ramazan orucundan sonra tutulan en faziletli oruç, şehrullah (Allah’ın ayı) olan Muharrem ayındaki oruçtur."

Değerli Kardeşlerim!
Tarihte çeşitli önemli olayların gerçekleştiği rivayet edilen bu ayın, İslâm tarihindeki en acı hatırası ise Ehlibeyt’in, Hz. Hüseyin (r.a) ve beraberindeki aile efradıyla diğer Müslümanlardan 73 kişinin acımasızca katledildiği Kerbelâ olayıdır. Bu olay, makam, mevki vesair dünyevi hırsların Müslümanlar arasında ne denli içler acısı felaketlere sebep olacağını gösterir. Bu üzücü olay, Hz. Peygamber (s.a.v)’i ve ailesini seven bütün müminlerin gönüllerinde silinmez acılar bırakmıştır.
Tarihte yaşanmış ve geri dönüşü olmayan böyle acı olayları tasvip etmek mümkün değildir. Bunları hatırlamamızdaki gaye ise, Müslümanlar olarak bu gibi hatalara bir daha düşmemek için, bu olaylardan ders ve ibret almaktır. Şu halde, Müslümanları fitne ve fesadın içine çeken sebepleri önceden fark edip, olaylar karşısında uyanık olmalı, sağduyulu hareket etmeli; Rabbbimizin ve Peygamberimizin sevgisi etrafında kenetlenmeliyiz. Hz. Peygamber’i, onun aile fertlerini ve ashabını sevmek esasen imanımızın bir gereğidir. Zira Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin hakkında Peygamber Efendimiz (a.s)’ın lisanından şu mübarek övgüler dökülmüştür: “Allah'ım, ben bunları çok seviyorum. Sen de onları sev."

Aziz Müminler!
Muharrem ayı aynı zamanda kardeşlik ilişkilerimizi gözden geçirme ayıdır. Hangi meşrep ve mezhepten olursa olsun bütün Müslümanlar kardeştir. Peygamberimizin ifadesiyle “Siyah tenlinin beyaza, beyazın da siyaha üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takva iledir.”
Yüce Rabbimiz bu konuda şöyle buyurmaktadır: "Hep birlikte Allah’ın ipine (Kur’an’a) sımsıkı sarılın. Parçalanıp bölünmeyin. Allah’ın size olan nimetini hatırlayın. Hani sizler birbirinize düşmanlar idiniz de O, kalplerinizi birleştirmişti. İşte O’nun bu nimeti sayesinde kardeşler olmuştunuz’’.
Muharrem ayınızı ve aşure gününüzü tebrik eder, Rabbimden hayırlara vesile olmasını niyaz ederim.
Bu vesileyle sizlere önemli bir hatırlatmada bulunmak istiyorum.
Kerbelâ şehitlerimizi anmak ve onların ruhlarına bağışlamak üzere, restorasyon sonrası ibadete açılmış bulunan Süleymaniye Camii’nde 12 Aralık 2010 Pazar günü Saat 11:00’da başlayıp öğle namazı sonrası da devam emek üzere İstanbul’un tanınmış hafızları tarafından Kur’an Ziyafeti programı düzenlenmiştir.

Mustafa COŞKUN
Atatürk Havalimanı Camii İmam Hatibi
Bakırköy

Seyfettin YAZICI – Lütfi ŞENTÜRK, İlmihal, s. 341-342
Müslim, Sıyam 202
Tirmîzî, Menakıb, 25
Al-i İmran, 3/ 103

Yorum
Henüz yorum yazılmamış.
Yorum yaz
Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.
Gelişmiş Forum Başlıkları Bulutu
ZÂTÜRRİKA GAZASINDAKİ MUCİZELER, Nebilerin Bile Gıpta Edeceği Kimseler, Hz. Muhammed in Hayatı (Vikipedi), peygamberimiz den gülümseme, SELAM SANA YA MUHAMMED MUSTAFA, Hasta ve Yaralılarla İlgili Mucizeler, cennetin kapısını aralayan 4 hadis sende, Efendimiz gülümserken, Çocukların elini bırakmazdı, www.hz-muhammed.net, NAMAZ'DA SELAMDAN ÖNCE OKUNACAK DUA, Hiç Böyle Bir Dostunuz Oldu mu?, BİR KALBE KAÇ SEVGİ, Efendimiz'in HİCRET ÖNCESİ Duası, peygamber ve dua, Peygamberimizin en çok kullanılan ismi nedir?, Efendimizin Recep Ayında yaptığı dua, YÂ RESULÂLLAH, RASULULLAH (A.S) IN 24 SAATİ, Peygamber efendimizle bayramlaşmayı unutmayalım.., Karanlığın Işığı, Hz. Resûlullah'ın Vefâtından Sonrası, SEÇİLMİŞ BAZI HADİSİ ŞERİFLER, AHLAKTA MÜKEMMEL ÖRNEK, Resulullah'ın Sünnetini İhya Etme Hakkında, Üsâme Ordusu, KOKUN ALIP, ZEYNEB binti HÜZEYME (r.a)(efendimizn hanımları 5), Salât-ü Selâm Nedir ? Salât-ü Selâm Hakkında Bilgiler, Bu zat kimdir?
Security System 1.8.6 © 2006-2008 by BS-Fusion Deutschland
1366 Saldırı, Engelleme(ler)
Üye Girişi
Kullanıcı Adı

ParolaParolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın
Üye Istatistikleri
muminka...32 Hafta


Bugün: 0
Dün: 0
Bu Hafta: 0
Bu ay: 0
Bu yil: 0
Yeni Kullanici : islambekcisi

· Çevrimiçi Ziyaretçiler: 1
· Toplam Üye Sayısı: 2
Günlük Ziyaretçi
Ziyaretçi : 1785046
Site2901 gündür açik
615 ziyaretçi / gün

e-mail Kayit Dagilimi
Yahoo:0 (0%)
Gmail: 0 (0%)
Hotmail: 0 (0%)
MSN: 1 (50%)
Mynet: 0 (0%)
Other: 1 (50%)


Kısa Mesajlar
Mesaj göndermeniz için üye girişi yapmış olmanız gerekmektedir.

26/02/2015 20:07
gul gul

30/01/2015 20:46
Selamlarin enguzeli uzerinize olsun muminkardeslerim

06/04/2014 19:47
Selamlarin enguzeli uzerinize olsun muminkardeslerim gul gull

14/12/2013 18:07
yeni uyelerin dikkatine sitemize uye olduktan sonra bir kac gun sonra girisinizi deneyiniz.kontrold
en sonra aktif olacaktir

24/11/2012 19:39
Sayin uyelerimiz ve ziyaretcilerimiz sitemize konu eklemek isteyen arkadaslar ariyoruz

Site Ziyaretçileri
Pazartesi64
Sali10
Çarsamba82
Persembe38
Cuma67
Cumartesi68
Pazar89
Toplam:203752
En Çok:468
Günün Ayet ve Hadis

Günün Ayeti

Günün Sozu

Günün Hadisi

Veda Hutbesi

Veda Hutbesi

Bismillahirrahmanir rahim

EY İNSANLAR!

Sözümü iyi dinleyiniz.Bilmiyor um, belki bu seneden sonra sizinle burada ebedi olarak bir daha birleşemeyeceğiz.

İNSANLAR!

Bu günleriniz nasıl mukaddes bir gün ise, bu aylarınız nasıl mukaddes bir ay ise, bu şehriniz (Mekke) nasıl mübarek bir şehir ise, canlarınız, mallarınız da öyle mukaddestir, her türlü tecâvüzden korunmuştur.


ASHABIM!

Yarın Rabbinize kavuşacaksınız ve bugünkü her hal ve hareketinizden muhakkak sorulacaksınız. Sakın benden sonra eski sapıklıklara dönüp de birbirinizin boynunu vurmayınız! Bu vasiyyetimi burada bulunanlar, bulunmayanlara bildirsin! Olabilir ki bildiren kimse, burada bulunup da işitenden daha iyi anlıyarak muhafaza etmiş olur.


ASHABIM!

Kimin yanında bir emanet varsa onu sahibine versin. Faizin her çeşidi kaldırılmıştır, ayağımın altındadır. Lâkin borcunuzun aslını vermek gerektir. Ne zulmediniz, ne de zulme uğrayınız. Allah'ın emriyle faizcilik artık yasaktır. Cahilliyetten kalma bu çirkin âdetin her türlüsü ayağımın altındadır. İlk kaldırdığım fâiz deAbdulmuttalib'in oğlu (amcam) Abbas'ın faizidir.

ASHABIM!

Cahilliyet devrinde güdülen kan dâvâları da tamamen kaldırılmıştır. Kaldırdığım ilk kan davası Abdulmuttalib'in torunu (amcazadem) Rebia'nın kan davasıdır.


İNSANLAR!

Bugün şeytan sizin şu topraklarınızda yeniden tesir ve hakimiyet kurmak gücünü ebedi suretle kaybetmiştir. Fakat siz; bu kaldırdığım şeyler dışında, küçük gördüğünüz işlerde ona uyarsanız bu da onu memnun edecektir. Dininizi korumak için bunlardan da sakınınız!

İNSANLAR!


Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah'tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları, Allah emaneti olarak aldınız; onların namuslarını ve iffetlerini Allah adına söz vererek helal edindiniz. Sizin kadınlar üzeridne hakkınız, onların da sizin üzerinizde hakları vardır. Sizin kadınlar üzerindeki

hakkınız, onların, aile yuvasını, hoşlanmadığınız hiçbir kimseye çiğnetmemeleridir. Eğer razı olmadığınız herhangi bir kimseyi aile yuvanıza alırlarsa, onları hafifçe döğüp sakındırabilirsiniz. Kadınların da sizin üzerinizdeki hakları, memleket göreneğine göre, her türlü yiyim ve giyimlerini temin etmenizdir.


MÜ'MİNLER!


Size iki emanet bırakıyorum ki onlara sıkı sarıldıkça yolunuzu hiç şaşırmazsınız. O emanetler Allah Kitabı Kur'an ve O'nun peygamberinin sünnetidir.

MÜ'MİNLER!

Sözümü iyi dinleyiniz ve iyi belleyiniz! Müslüman müslümanın kardeşidir, böylece bütün müslümanlar kardeştir. Din kardeşinize ait olan herhangi bir hakka tecavüz başkasına helal değildir. Meğer ki gönül hoşluğu ile kendisine vermiş olsun...


ASHABIM!

Nefsinize zulmetmeyiniz. Nefsinizin de üzerinizde hakkı vardır.

İNSANLAR!

Allah Teala her hak sahibine hakkını (Kur'an'da) vermiştir. Varise vasiyet etmeğe lüzum yoktur. Çocuk kimin döşeğinde doğmuşsa ona aittir. Zina eden için mahrumiyet vardır. Babasından başka bir soy iddia eden soysuz, yahut efendisinden başkasına intisaba kalkan nankör, Allah'ın gazabına, meleklerin lanetine ve bütün müslümanların ilencine uğrasın! Cenab-ı Hak, bu gibi insanların ne tevbelerini, ne de adalet ve şahadetlerini kabul eder.

İNSANLAR!

Rabbiniz birdir. Babanız da birdir; hepiniz Âdem'in çocuklarısınız, Âdem ise topraktandır. Allah yanında en kıymetli olanınız, O'na en çok saygı göstereninizdir. Arabın Arap olmayana -Allah saygısı ölçüsünden başka- bir üstünlüğü yoktur.

İNSANLAR!

Yarın beni sizden soracaklar, ne diyeceksiniz?

"-Allah'ın elçiliğini ifa ettin, vazifeni yerine getirdin, bize vasiyet ve öğütte bulundun diye şahadet ederiz." (Bunun üzerine Resûl-i Ekrem mübarek şahadet parmağını göğe doğru kaldırarak sonra da cemaat üzerine çevirip indirerek şöyle buyurdu.)

Şahid ol yâ Rab!

Şahid ol yâ Rab!

Şahid ol yâ Rab!

Sayfa oluşturulma süresi: 0.04 saniye 1,785,046 Tekil Ziyaretçi
   | Üye OL! Şifremi Unuttum?
MUMINKARDES.NET | MUMINKARDES.TK| ORUZ.NL| MAHZEMIN| AUTO-ISRA| sizin siteniz| sizin siteniz| sizin siteniz| sizin siteniz| sizin siteniz