HZ MUHAMMED (sav)
HZ.MUHAMMED.SAV
En Son İncelemeler
· Kadın Erkek Eşitliği
· Hz. Aişe Validemizin...
· MUHARREM AYI VE AŞUR...
· DOĞRULUK ve DÜRÜSTLÜK
· BENCİLLİK ve FEDAKARLIK
· ŞEVVAL AYI ORUCU
· Namaz dinin direğidir
· Gece Yürüyüşü
· efendimiz hz.Muhamme...
· bunları biliyormuydunuz
GÜNÜN AYETI

GUNUN DUASI

GUNUN HADISI

Gazete Abonelik
HZ.MUHAMMED (SAV)

Sevgililer Sevgilisi Gul Muhammed'imizden Ayrilali gun oldu...
Kavusmamiz ise bir an meselesi...

Gece Yürüyüşü
Gece YürüyüşüRABBİMİZİN BİR KUDRET ve rahmet mucizesi olan ağaçları seyrederken, sıklıkla, Kur'ân âyetlerinin de bir 'ağaç'a benzediği düşüncesi zihnime gelir, yerleşir. Gözleri ve gönülleri mest eden o koskoca ağaç, küçücük bir tohumdan hâsıl olmuştur. Küçücük bir tohum, koca bir ağacın tam bir özeti hükmündedir. Aynı şekilde, her bir Kur'ân âyeti de, bütünüyle Kur'ân'ın özeti gibi, Kur'ân'ın tamamına yayılan hakikatleri özünde taşır. Her bir ağaç, yağmur damlalarını tutuşundan meyvelerin mutfağı oluşa, yazın altında insanların serinleyişinden kışın aynı insanların onun odunlarıyla ısınışına, havanın temizlenmesine vesile oluşundan erozyonu önlemeye.. uzanan çok sayıda anlamlar yüklüdür. Aynı şekilde, her bir Kur'ân âyeti de, sayısız anlamlar barındırır.

Gerçi, Kur'ân'ın anlam denizini kendi aklının anladığıyla sınırlayan dar akıllılar yok değil. Sözümona Kur'ân'a yönelmek adına yazılar ve kitaplar döktürüp, kendi anladığının dışındaki bütün anlamları elinin tersiyle iten; binlerce tefsir kitabını bir çırpıda silip atan inhisarcılar da dolaşıyor aramızda. Kimi âyeti bâtınî bir yoruma hasrederken, kimi yalnızca zahirî anlamla sınırlıyor; kimi deyim yerindeyse herhangi bir edebî metni çözümler gibi âyetleri 'dilbilim' sınırlarına hapsederken, bir başkası aklî yorumlarla yetiniyor.

Şahsen, bu ekollerin her birinde gözlemlenen inhisarcı tavrı son derece sığ, yersiz ve sağlıksız buluyor olsam da, her birinin hakikati bir ucundan yakaladığını da düşünüyorum. Zira, her bir âyet bir ağaç gibidir; tek bir anlamla sınırlı değildir. Sayısız hikmetleri, sayısız anlamları vardır. Çoğunlukla, zahirî anlamı da, işarî anlamı da, mecazî anlamı da, batınî yorumu da beraberce doğrudur.

Meselâ, Hz. Musa ile Firavun'un birer tarihî şahsiyet olarak varlığı gerçek olduğu gibi, İbn Arabî veya Necmeddin-i Kübra'nın Musa ile kalbi, Firavun ile nefsi anlamamız gerektiği konusundaki vurgusu da anlamlıdır. Yâsîn sûresinde zikri geçen üç elçi ile bir şehre--rivayetlere göre, Antakya--gelen üç elçiyi anlamak gerektiği gibi, bu üç elçiden ruh, kalb ve akla dair bir hisse çıkarmak da gereklidir.

Yanlış olan, âyetin anlamını kendi anladığıyla sınırlamaktır--bu anlaşılan ister zahirî, ister bâtınî olsun.

Maalesef, nefis ve enaniyetten veya kendi mesleğinde fani olup istikameti kaybetmekten kaynaklandığını düşündüğüm bu inhisarcılık, başka birçok âyet kadar, Mi'rac'ı anlatan âyetlerde de sözkonusu olabiliyor. Esasında, Said Nursî'nin hepimiz için çok anlamlı dersler yüklü Mi'rac Risalesi'nin daha başında belirttiği gibi, 'Mi'rac meselesi, erkân-ı imaniyenin usûlünden sonra terettüp eden bir netice' olduğu için, bu asıllardaki boşluklar yüzünden Mi'rac'ı kavramada güçlük geçen kimi insanlar, işi bilinen anlamıyla Mi'rac'ı inkâra veya bir 'rüya' gibi görmeye, veya yalnızca 'ruhanî bir yolculuğa' inhisar ettiriyorlar. Zihin Mi'rac'ın hakikatini kuşatmaya kâdir olmayınca ve buna kâdir olmadığını itiraf ile aczini de ifade etmeyince, iş gelip tevile ve inhisara dayanıyor.

Sonuçta, Mi'rac'ı yalnızca Mescid-i Haram'dan Mescid-i Aksâ'ya uzanan bir gece yürüyüşüne hasredenler de oluyor; bu 'gece yürüyüşü'nü zihnî bir yolculuğa münhasır kılanlar da...

Konunun pek çok hikmetini ve anlamını Mi'rac Risalesi'nin "Bu seyahat-ı cüz'iyede bir seyr-i umumî ve bir urûc-u küllî var" diyerek başlayan Mi'rac anlatımına havale ederek, bu 'gece yürüyüşü'nden dünyamıza gelen küçük bir hisseyi bir Mi'rac sabahında paylaşalım istedim.

Aslında hepimiz gecede yaşıyoruz. Vahiy nurunun olmadığını veya alabildiğine perdelendiğini düşünelim; insan, her yönüyle muhteşem, en küçük mahluku bile sanatlı ve hikmetli, ama herşeyin de bir yokoluşa sürüklendiği acaip bir âlemde hissediyor kendisini. Bu kadar harika şeylerin bu kadar çabuklukla yokolup gitmesi, keza insanın kendisinin elli-altmış senelik kısa bir hayatın akabinde ölüme sürüklenmesi ona garip geliyor. Bütün bu güzelliklerin anlamını, yanısıra bu ölümlerin ve yokoluşların anlamını soruyor. Ama sadece soruyor. Gecenin karanlığında, soruların sevkiyle, cevaba doğru bir yürüyüş yaşıyor. İşte, Resul-i Ekrem'in Mi'rac'ı, onun zâhiren açık gözükse de hakikatte kapalı olan kâinat kapılarını 'velâyeti' ile araladığını; sebepler âlemini hakikatı perdeleyen bir perde olmaktan çıkarıp hakikati sergileyen bir pencereye dönüştürdüğünü; âlemĞi mülkten melekût âlemlerine uzanan bir yol bulduğunu belgeliyor.

Ve bu, Mi'rac'ın yalnızca bir yönü... Onun, mü'minin miracı olan namazla nihayet buluşuna, esmâ-i hüsnânın küllî mertebelerinde bir yolculuk oluşuna, bedenin ruha arkadaş olma istidadına, Resul-i Ekrem'in hayatının herkes için rehber olacak bir hayat olarak tesciline, sünnet-i seniyyenin 'en güzel örnek' olarak tasdikine uzanan.. daha nice anlamı var ki, dileriz Rabbimiz bize bu anlamları derketme ve bu idrakle yaşama nimetini bahşeder ve hayatımızı kendi çapımızda bir 'mi'rac-ı ubudiyet'e vesile kılar.

Rabbimizin cümlemizi Mi'rac hakikatinden hissedar kılması duasıyla...
Yorum
Henüz yorum yazılmamış.
Yorum yaz
Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.
Gelişmiş Forum Başlıkları Bulutu
Oturma Kalkma, cennete girmek isterseniz...!!!!, Ağlamak bize yakışır,sen gül efendim(S.A.V), GÖNLÜMÜN SULTANIM, BENİM MUHAMMEDİM, DÜŞÜNMEZMİSİNİZ, PEGAMBERİMİZİ MEMNUN EDEN ÇOCUK, Peygamberimizin Mucizelerinden Bir Kısmı, Peygamberimiz'in İsimlerini Anlatan Eserler, CÛVEYRİYE BİNTÜ'L-HÂRİS, Seferde İken, Peygamberimiz (sav)'in tüm insanlığa örnek adaleti, PEYGAMBER EFENDİMİZ (SAV) ŞAKACIYDI, PEYGAMBERIMIZIN GENCLERE VASIYETI****, AHLAKTA MÜKEMMEL ÖRNEK, Ağaçlarla İlgili Mucizeler, peygamber ve dua, peygamber efndimizn sunnetleri, ADI GÜZEL KENDİ GÜZEL MUHAMMED, D.Ali Erzincanlı-52 Gün, efendimizin cömertligi, Hz Muhammedin Peygamber Oluşu, Gerçeği Başka Yerde Aramak İnsanı Rezil Eder, KUŞUN USLUBU, KOKUN ALIP, Peygamberimizin Duasıyla İlgili Mucizeler, Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur, CENNETE FİDANLAR DİKİNİZ, CAN MUHAMMED, Hz. Muhammed s.a.v Annesi Amine'nin Vefatı
Security System 1.8.6 © 2006-2008 by BS-Fusion Deutschland
1366 Saldırı, Engelleme(ler)
Üye Girişi
Kullanıcı Adı

ParolaParolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın
Üye Istatistikleri
muminka...32 Hafta


Bugün: 0
Dün: 0
Bu Hafta: 0
Bu ay: 0
Bu yil: 0
Yeni Kullanici : islambekcisi

· Çevrimiçi Ziyaretçiler: 1
· Toplam Üye Sayısı: 2
Günlük Ziyaretçi
Ziyaretçi : 1785001
Site2901 gündür açik
615 ziyaretçi / gün

e-mail Kayit Dagilimi
Yahoo:0 (0%)
Gmail: 0 (0%)
Hotmail: 0 (0%)
MSN: 1 (50%)
Mynet: 0 (0%)
Other: 1 (50%)


Kısa Mesajlar
Mesaj göndermeniz için üye girişi yapmış olmanız gerekmektedir.

26/02/2015 20:07
gul gul

30/01/2015 20:46
Selamlarin enguzeli uzerinize olsun muminkardeslerim

06/04/2014 19:47
Selamlarin enguzeli uzerinize olsun muminkardeslerim gul gull

14/12/2013 18:07
yeni uyelerin dikkatine sitemize uye olduktan sonra bir kac gun sonra girisinizi deneyiniz.kontrold
en sonra aktif olacaktir

24/11/2012 19:39
Sayin uyelerimiz ve ziyaretcilerimiz sitemize konu eklemek isteyen arkadaslar ariyoruz

Site Ziyaretçileri
Pazartesi64
Sali8
Çarsamba82
Persembe38
Cuma67
Cumartesi68
Pazar89
Toplam:203750
En Çok:468
Günün Ayet ve Hadis

Günün Ayeti

Günün Sozu

Günün Hadisi

Veda Hutbesi

Veda Hutbesi

Bismillahirrahmanir rahim

EY İNSANLAR!

Sözümü iyi dinleyiniz.Bilmiyor um, belki bu seneden sonra sizinle burada ebedi olarak bir daha birleşemeyeceğiz.

İNSANLAR!

Bu günleriniz nasıl mukaddes bir gün ise, bu aylarınız nasıl mukaddes bir ay ise, bu şehriniz (Mekke) nasıl mübarek bir şehir ise, canlarınız, mallarınız da öyle mukaddestir, her türlü tecâvüzden korunmuştur.


ASHABIM!

Yarın Rabbinize kavuşacaksınız ve bugünkü her hal ve hareketinizden muhakkak sorulacaksınız. Sakın benden sonra eski sapıklıklara dönüp de birbirinizin boynunu vurmayınız! Bu vasiyyetimi burada bulunanlar, bulunmayanlara bildirsin! Olabilir ki bildiren kimse, burada bulunup da işitenden daha iyi anlıyarak muhafaza etmiş olur.


ASHABIM!

Kimin yanında bir emanet varsa onu sahibine versin. Faizin her çeşidi kaldırılmıştır, ayağımın altındadır. Lâkin borcunuzun aslını vermek gerektir. Ne zulmediniz, ne de zulme uğrayınız. Allah'ın emriyle faizcilik artık yasaktır. Cahilliyetten kalma bu çirkin âdetin her türlüsü ayağımın altındadır. İlk kaldırdığım fâiz deAbdulmuttalib'in oğlu (amcam) Abbas'ın faizidir.

ASHABIM!

Cahilliyet devrinde güdülen kan dâvâları da tamamen kaldırılmıştır. Kaldırdığım ilk kan davası Abdulmuttalib'in torunu (amcazadem) Rebia'nın kan davasıdır.


İNSANLAR!

Bugün şeytan sizin şu topraklarınızda yeniden tesir ve hakimiyet kurmak gücünü ebedi suretle kaybetmiştir. Fakat siz; bu kaldırdığım şeyler dışında, küçük gördüğünüz işlerde ona uyarsanız bu da onu memnun edecektir. Dininizi korumak için bunlardan da sakınınız!

İNSANLAR!


Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah'tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları, Allah emaneti olarak aldınız; onların namuslarını ve iffetlerini Allah adına söz vererek helal edindiniz. Sizin kadınlar üzeridne hakkınız, onların da sizin üzerinizde hakları vardır. Sizin kadınlar üzerindeki

hakkınız, onların, aile yuvasını, hoşlanmadığınız hiçbir kimseye çiğnetmemeleridir. Eğer razı olmadığınız herhangi bir kimseyi aile yuvanıza alırlarsa, onları hafifçe döğüp sakındırabilirsiniz. Kadınların da sizin üzerinizdeki hakları, memleket göreneğine göre, her türlü yiyim ve giyimlerini temin etmenizdir.


MÜ'MİNLER!


Size iki emanet bırakıyorum ki onlara sıkı sarıldıkça yolunuzu hiç şaşırmazsınız. O emanetler Allah Kitabı Kur'an ve O'nun peygamberinin sünnetidir.

MÜ'MİNLER!

Sözümü iyi dinleyiniz ve iyi belleyiniz! Müslüman müslümanın kardeşidir, böylece bütün müslümanlar kardeştir. Din kardeşinize ait olan herhangi bir hakka tecavüz başkasına helal değildir. Meğer ki gönül hoşluğu ile kendisine vermiş olsun...


ASHABIM!

Nefsinize zulmetmeyiniz. Nefsinizin de üzerinizde hakkı vardır.

İNSANLAR!

Allah Teala her hak sahibine hakkını (Kur'an'da) vermiştir. Varise vasiyet etmeğe lüzum yoktur. Çocuk kimin döşeğinde doğmuşsa ona aittir. Zina eden için mahrumiyet vardır. Babasından başka bir soy iddia eden soysuz, yahut efendisinden başkasına intisaba kalkan nankör, Allah'ın gazabına, meleklerin lanetine ve bütün müslümanların ilencine uğrasın! Cenab-ı Hak, bu gibi insanların ne tevbelerini, ne de adalet ve şahadetlerini kabul eder.

İNSANLAR!

Rabbiniz birdir. Babanız da birdir; hepiniz Âdem'in çocuklarısınız, Âdem ise topraktandır. Allah yanında en kıymetli olanınız, O'na en çok saygı göstereninizdir. Arabın Arap olmayana -Allah saygısı ölçüsünden başka- bir üstünlüğü yoktur.

İNSANLAR!

Yarın beni sizden soracaklar, ne diyeceksiniz?

"-Allah'ın elçiliğini ifa ettin, vazifeni yerine getirdin, bize vasiyet ve öğütte bulundun diye şahadet ederiz." (Bunun üzerine Resûl-i Ekrem mübarek şahadet parmağını göğe doğru kaldırarak sonra da cemaat üzerine çevirip indirerek şöyle buyurdu.)

Şahid ol yâ Rab!

Şahid ol yâ Rab!

Şahid ol yâ Rab!

Sayfa oluşturulma süresi: 0.09 saniye 1,785,001 Tekil Ziyaretçi
   | Üye OL! Şifremi Unuttum?
MUMINKARDES.NET | MUMINKARDES.TK| ORUZ.NL| MAHZEMIN| AUTO-ISRA| sizin siteniz| sizin siteniz| sizin siteniz| sizin siteniz| sizin siteniz